PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Sedlo Diel a Chlipavica

Výška 895 mnm
Dĺžka 14 km
Prevýšenie 540 m
Štart miesto Tisovec
GPS 48.7196631N, 19.8058264E

Štatistiky vrcholu Sedlo Diel a Chlipavica

Ročník 2023

V roku 2023 bol vrchol zdolaný 24 krát.
Zdolali ho vrchári: Peter Halaj, Miroslav Henc, Peter Mikuš, Jana Kucerakova, Jozef Budinský, Štefan Pištík, Libor Mladsi, Tomáš Harmaňoš, Mariana Marcinková, Gabika Kuvikova, Peter Jesenský, Marianna Šipošova, Edo Kuvik, Peter Tengler, Zuzana Václavíková, Patrícia Halajová, Gabriela Sklenáriková, Dana Husárová, Juraj Husar, mailo mailo, Rudolf Šramko, Jaro Repák, Igor Školník, Vladimír Kamoďa

Krásne lúčnaté sedlo na trase pre cyklistov z Tisovca do Čierneho Balogu.

Toto nádherné odlesnené sedlo od dávna poskytovalo dobré podmienky pre chov hovädzieho dobytka. Aj keď stopy chovu vidíme dodnes, prevažuje už rekreačné využitie.
Medzi usadlosťami a drevenicami vyniká Gazdovský dvor, ktorý v roku 2017 úplne vyhorel, ale od roku 2021 je znova v prevádzke.
Trasa začína v Tisovci (Klasicistická radnica i evanjelický kostol) a vedie po štátnej ceste smer Brezno trikrát podchádzame železnižnú trať - legendárnu Zubačku. V tiahlej pravotočivej zákrute pod vysokým oceľovým mostom Pod Dielom opúšťame štátnu cestu a odbočíme doľava. Po lesnej asfaltke vystúpame do sedla Diel, odbočíme vľavo a napojíme na modrú cyklotrasu 2570 a po krátkom stúpaní sme v sedle. V Gazdovskom dvore si doprajeme zaslúženú odmenu...

Pre návrat máme okrem výstupovej trasy viacero alternatív - späť do sedla Diel a tam rovno (cyklotrasa 2570) do sedla Zbojská alebo doľava (cyklotrasa 8583) do Pohronskej Polhory. Zdatnejší sa z Chlipavice spustia až do Čierneho Balogu.

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom a budovou Gazdovského dvora v pozadí.

Zaujímavosti:
Ozubnicová železnica Zubačka (www.zubacka.sk)
Čertova dolina - chodník Jakuba Surovca

Tipy na občerstvenie a ubytovanie:
Gazdovský dvor v sedle Chlipavica
Salaš Zbojská (www.zbojska.sk)