PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Sedlo Dielik

Výška 612 mnm
Dĺžka 4 km
Prevýšenie 180 m
Štart miesto Tisovec
GPS 48.7009028N, 19.9839497E

Štatistiky vrcholu Sedlo Dielik

Ročník 2023

V roku 2023 bol vrchol zdolaný 32 krát.
Zdolali ho vrchári: Zuzana Breznanikova, Mimi Andrascik, Patrícia Halajová, Peter Halaj, Jaro Repák, Tomáš Harmaňoš, Jana Kucerakova, Marianna Šipošova, Igor Školník, Ján, Rudolf Šramko, Vladimír Kamoďa, Jozef Budinský, Štefan Pištík, Libor Mladsi, Peter Petalik, katarinka curkova, Peter Jesenský, Slavomír Kujan, Miroslav Henc, Dušan Stanko, Gabriela Sklenáriková, Dana Husárová, Juraj Husar, Jana Simanová, Peter Tengler, mailo mailo, Helena Sokolová, Mariana Marcinková, Janko Repiský, Gabika Kuvikova, Edo Kuvik

Sedlo na ceste č. 531 medzi Tisovcom a Muráňom.

Dielik ako najvyšší bod na štátnej ceste z Tisovca do Muráňa oddeľuje doliny Rimavy a Muráňa.

V sedle pamätník i nové outdoorové múzeum bojov z čias SNP (obnovená, autentická zákopová línia a veliteľská zemľanka). Vedľa pamätníka rastie prekrásny a mohutný sekvojovec mamutí. Pod sedlom je vyše 2km dlhý tunel na nedostavanej železničnej trati Revúca – Tisovec z čias 2. svetovej vojny. Tunel nie je prístupný – z tisovskej strany je zavalený. Z muránskej strany je chráneným areálom - významným zimoviskom netopierov.

Trasa začína v Tisovci (Klasicistická radnica i evanjelický kostol) a vedie po štátnej ceste smer Muráň. Po stúpaní z námestia si na konci Tisovca po krátkom klesaní môžeme dať krátku prestávku a na ľavej strane ochutnať prírodnú minerálnu vodu – tisovskú Šťavicu. Potom už stúpame až do sedla, odkiaľ sú pekné výhľady na tisovskú stranu.

Vhodné aj pre cestné bicykle.

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom a figurínou vojaka v zákope.

Zaujímavosti:
Vojenské outdoorové múzeum - Bojisko Dielik
Fragmenty nedostavanej železničnej trate Revúca - Tisovec (Gemerské spojky)
Sekvojovec mamutí
Prameň prírodnej minerálnej vody Šťavica