PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Skalka (jelšavská)

Výška 512 mnm
Dĺžka 5 km
Prevýšenie 284 m
Štart miesto Jelšava
GPS 48.6223772N, 20.2315567E

Štatistiky vrcholu Skalka (jelšavská)

Pekný výhliadkový bod v jelšavskom krase.

V najzápadnejšej časti Slovenského sa nad ospalým mestečkom Jelšava týči skalné bralo vrchu Tri peniažky, "ozdobené" bývalým televíznym vysielačom a miestnymi nazývané Skalka.
V minulosti obľúbené miesto májových vatier, dnes s prístreškom a zábradlím, ale vždy s nádherným výhľadom na severnú časť doliny rieky Muráň. Jelšava ako na dlani, priemyselné areály magnezitových závodov na Teplej vode aj v Lubeníku. Stráň, Slovenská skala, Hrádok, majestátny Kohút i horizonty Muránskej planiny.
Rovná línia regulovaného koryta Muránky len umocňuje pocit, že sledujeme simuláciu v počítačovej hre...

Trasu začíname v Jelšave (Coburgovský kaštieľ, Rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla, radnica). Po štátnej ceste sa vydáme smerom na Nandraž a Rákoš, opúšťame tok Muránky a po krátkom stúpaní odbočujeme z asfaltu doprava na sotva znateľnú poľnú cestu (za mokra nám k výbave bicykla pribudná pár kilogramov blata). Pravou stranou poľa sa popri malej chatke držíme hranice lesa a po chvíli je cesta výraznejšia, vchádza do lesa a prudko stúpa, zatáča sa doprava a privádza nás na vrchol stúpania. Opäť sa držime vpravo a po krátkom zjazde sa napájame na modrú turistickú značku, ktorá nás popri bývalom betónovom kryte privádza až k cieľu.
Celkové prevýšenie nie je veľké, trasa je však technicky aj kondične veľmi náročná. Výhľad ale naozaj stojí za tú námahu. Návrat po iných zvážniciach neodporúčame, ich stav nie je vhodný ani na pešiu turistiku...

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom, zábradlím a výhľadom na Jelšavu v pozadí.