PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Tŕstie

Výška 1 121 mnm
Dĺžka 17 km
Prevýšenie 856 m
Štart miesto
GPS 48.6534767N, 19.9851000E

Štatistiky vrcholu Tŕstie

Rozložitý vrch v centrálnej časti Stolických vrchov s vzácnymi biotopmi.

Juhovýchodne od Tisovca sa nachádza jedinečný horský masív Tŕstia - vo výške viac ako 1000 metrov nad morom tu nájdete vzácne mokrade - rašeliniská.
Z hrebeňových lúk pekné výhľady na Muránsku planinu a Nízke Tatry. Na najvyššom bode (trochu mimo turistickej značky) betónový obelisk, na sever na žltej značke do Tisovca pomník botanika Václava Vraného.
Túto málo známu oblasť nedávno spopularizovalo vybudovanie (veľmi peknej a vkusnej) turistickej útulne Sláviček. Tŕstím prechádza aj známa Cesta Márie Széchy, v minulosti spájajúca Hrady Muráň a Fiľakovo.

Trasa začína na ceste Ratková - Hnúšťa (Rudohorská cyklomagistrála 012) na mieste zvanom Burda, odkiaľ vystúpame do Krokavy. Tu sa cesta stáča vľavo a prechádza do šotoliny a lesnej cesty. Popri lyžiarskom vleku pokračujeme ďalej a držíme sa hlavnej lesnej cesty. Mierne stúpame a asi po 5km od Krokavy prichádzame k potoku Blh a stáčame sa ostro doľava. Prudkým, ale pomerne krátkym stúpaním sa dostaneme až na hrebeň, kde sa napojíme na spomínanú červeno značenú Cestu Márie Széchy, ktorá nás privedie až na vrchol Tŕstia (miestami je to dosť prudké). Malá odbočka k chate Tŕstie a útulni Sláviček s nádhernými výhľadmi je už len čerešničkou na torte. Pri útulni studnička.
Pre návrat existujú aj iné, nemenej dobrodružné alternatívy - zjazd po zelenej turisticej značke do Krokavy, po žltej na Pasiečky a odtiaľ prudko doprava a dobrou zvážnicou do Tisovca, alebo červenou hrebeňovkou na juh... kľudne až do Fiľakova...

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom a útulňou v pozadí.

Zaujímavosti:
Pomník Váslava Vraného

V okolí Krokavy aktuálne nie sú možnosti ubytovania ani občerstvenia.