PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Zádielska dolina

Výška 500 mnm
Dĺžka 26 km
Prevýšenie 582 m
Štart miesto Rožnava
GPS 48.6411319N, 20.8117086E

Jedna z najatraktívnejších dolín Slovenského krasu.

Zádielska dolina (a hlavne Zádielska tiesňava) patrí k najnavštevovanejším miestam Národného parku Slovenský kras. Blatný potok tu vytvoril impozantnú asi 2km dlhú krasovú tiesňavu s hĺbkou takmer 400 m a najužšou šírkou pri dne menej ako 10 m. Obe strany lemujú skalné útesy s množstvom bizarných skalných útvarov (najznámejším je 105m vysoká Cukrová homoľa).
Trasa začína v Rožňave (priestranné štvorcové námestie so strážnou vežou a množstvom zaujímavých stavieb) a celý čas vedie po červeno značenej cyklotrase č. 029 - Cyklomagistrále Slovenský Kras. Prechádzame popod hrad Krásna Hôrka, stúpame popri obci Lúčka až k malej kaplnke nad obcou Bôrka, odkiaľ zozjazdujeme až k ústiu Zádielskej tiesňavy. Odbočíme vľavo a občerstvíme sa v Zádielskej chate. Rešpektujeme, že prechod cez Zádielsku tiesňavu bicyklom nie je povolený, jej krásy si vychutnáme pešo po náučnom chodníku.

Návrat po tej istej trase. Zdatnejší môžu pokračovať po cyklomagistrále až do Hačavy s viacerými možnosťami návratu do Rožňavy.

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom a Zádielskou chatou v pozadí.


Tip na ubytovanie a občerstvenie:

Viacero možností ubytovanie v Rožňave či Krásnohorskom podhradí (https://www.roznava.sk/moznosti-ubytovania-a-stravovania), alebo v obci Zádiel (http://www.zadiel.sk/ubytovanie.html).

Zaujímavosti:
Námestie v Rožňave
Banícke múzeum Rožňava
Kalvária v Rožňave
Hrad Krásna Hôrka (t. č. v rekonštrukcii po požiari)