PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Čuntava

Výška 1 111 mnm
Dĺžka 14 km
Prevýšenie 664 m
Štart miesto Dobšiná
GPS 48.8425628N, 20.2545847E

Štatistiky vrcholu Čuntava

Ročník 2022

V roku 2022 bol vrchol zdolaný 19 krát.
Zdolali ho vrchári: Peter Jesenský, Peter Halaj, Eva Dučaiová, Edo Kuvik, Gabika Kuvikova, David Štrbjan, Jaro Repák, Janko Repiský, Štefan Pištík, Peter Petalik, Ondrej Kiraly, Tomáš Harmaňoš, Mariana Marcinková, Jano Mak, Miroslav Kohout, Miroslav Bindas, Zuzana Breznanikova, Mimi Andrascik, Patrícia Halajová

Malebná horská poľana na hranici Slovenského raja, častá zastávka pútnikov po Ceste hrdinov SNP. Pozostatky horského chotbu dobytka. Na jar a v lete krásne rozkvitnutá.

Trasu začíname v Dobšinej (zaujímavý evanjelický gotický kostol z 15. storočia, barokový katolícky kostol, mestská radnica, historická budova gymnázia). Žltá cyklotrasa č. 8729 nás popri družstve zavedie do lesa a postupne vystúpame až k smerovníku Stará Čuntava, kde sa stretáme s najznámejšou a najdlhšou slovenskou turistickou trasou - legendárnou Cestou hrdinov SNP. Tu odbočíme doľava a užívajúc si krásy poľany Čuntava sa sputíme až k cieľu - chate Rita v správe KST Dobšiná.
Odporúčame krátku odbočku k výhliadke Mária Skala (kde dojem trochu kazí elektrické VN vedenie), prípadne dlhšiu na najvyšší vrch Slovenského raja Ondrejisko (1270 m n. m.) s nádhernou výhliadkou Borovniak - obe značené červeno.

Návrat po tej istej trase, prípadne alternatívne pokračovanie do sedla Besník a a odtiaľ návrat po štátnej ceste cez Pusté pole a Dobšinskú ľadovú jaskyňu, prípadne návšteva horehronského Telgártu.

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom a chatou v pozadí.


Tipy na ubytovanie:

Chata Rita, Čuntava
http://www.kstdobsina.sk/index.php/cuntava-chata-rita

Chata na slnečnom kopci
http://www.cestazmesta.sk

Chata Stará Horáreň
https://www.starahoraren.sk/

Tipy na občerstvenie:

Vináreň Dobšiná
https://www.vinarendobsina.sk

Pizzeria u Eda, SNP 529, Dobšiná

Restaurant & Penzion Contesa

https://www.facebook.com/Restaurant-Penzion-Contesa-132972550086887/