PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Gerlašská skala

Výška 752 mnm
Dĺžka 6 km
Prevýšenie 422 m
Štart miesto Plešivec
GPS 48.6559464N, 20.4243331E

Pekná výhliadková skalná plošina na severe Plešiveckej planiny.

Jednou z planín Slovenského krasu je aj Plešivecká planina. Na jej severnom cípe nájdeme príjemné výhliadkové miesto na malej lúčke. Za dobrého počasia sa okrem pohľadu na Stolické vrchy, Tureckú či Kráľovu hoľu môžeme kochať aj pohľadom na Vysoké Tatry.

Technicky i fyzicky náročná trasa začína v obci Kružná. Popri cintoríne a družstve stúpame zelenou cyklotrasou č. 5711 riedkym lesom spolu so žltou turistickou značkou. Stúpanie je miestami veľmi prudké a povrch náročný. Po krátkej prestávke na lúčke s výhľadom na Rakovnicu pokračujeme opäť prudko hore, chvíľu si oddýchneme na príjemnom peknom traverze a po poslednom stúpaní sa nám otvorí typický krasová scenéria - zvlnená lúka so závrtmi a škrapmi.To už sme na Veľkom vrchu. Pokračujeme ďalej už len mierne zvlneným terénom až k smerovníku Gerlašská skala, kde si urobíme vrcholové foto. Určite si ale nenecháne ujsť samotnú výhliadkovú lúčku Gerlačskej skaly, na ktorú nás (pešo) po chvíľke privedie modro značený chodník.
Menej prudkou alternatívou (a odporúčaným návratom) je štart z Plešivca a po rovnakej zelenej cyklotrase 5711 popri Serényiho cisterne až ku Gerlašskej skale.
Dobrodružnejšie povahy môžu pokračovať ďalej na sever a zvážnicami sa spustiť do Honiec alebo sa po krátkom kopanom úseku spustiť po dobrej lesnej ceste, ktorá nás dovedie až ku Štítniku (donedávna tam viedla značená cyklotrasa).

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom a smerovníkom v pozadí.

Tipy na občerstvenie:
Reštaurácia U Bieleho Koňa Brzotín
Pizza Piazza Grill Bar Plešivec
Pohostinstvo Poniklec
Kebab Plešivec

Zaujímavosti:
Priepasť Zvonivá jama