PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Plešivecká planina - Serényiho cisterna

Výška 677 mnm
Dĺžka 35 km
Prevýšenie 640 m
Štart miesto Plešivec
GPS 48.6220842N, 20.4180128E

Táto slovenská „stolová hora“ sa nachádza na území NP Slovenský kras. Ako už názov napovedá, jedná sa o krasovú planinu, ktorá prevyšuje okolitý terén o zhruba 400 metrov.

Na planine sa nachádzajú stovky závrtov a dvesto jaskýň. Najvýznamnejšou priepasťou je Zvonivá jama, ktorá padá do hĺbky vyše sto metrov.

Začiatkom minulého storočia, z dôvodu pretrvávajúceho sucha a neprítomnosti prirodzeného vodného zdroja na celej planine, tu bola vybudovaná akumulačná nádrž na dažďovú vodu, ktorá bola skolaudovaná v r. 1914. Táto nádrž mala slúžiť ako zásobáreň vody pre pasúci sa dobytok. Cisterna dokázala zadržať 960000 litrov vody.

Svoje meno dostala po vtedajšom uhorskom ministrovi poľnohospodárstva Vojtechovi Serényim.

Trasa sa začína v obci Plešivec 220 m.n.m. Po značenej cyklotrase začneme hneď od začiatku „výživne“ stúpať starou asfaltovou cestou úbočím planiny. Na hrane planiny asfaltová cesta prechádza do lesnej a miestami len do chodníkov. Serényiho cisterna sa nachádza približne uprostred planiny v nadmorskej výške 677 m.n.m. Trasu odporúčame absolvovať v máji z dôvodu vysokých teplôt počas letných mesiacov.

Upozornenie: na celej planine nie je zdroj pitnej vody, preto to netreba v letných mesiacoch podceniť.

Povinná fotodokumentácia: v pozadí s cisternou, alebo smerovníkom.

Alternatívna trasa pre zdatných:

Navrhovaná trasa sa dá prejsť ako okruh Plešiveckou planinou. Pôvodnú trasu nekončíme pri Serényiho cisterne, ale pokračujeme ďalej smer Gerlašská skala a odtiaľ vyklesáme do Kružnej.

Zaujímavosti:
Náučný chodník Krasové javy Hôrky

Tipy na občerstvenie a ubytovanie:
Penzión Skalná ruža (https://penzionskalnaruza.sk/)
Pizza Piazza Grill Bar Plešivec
Pohostinstvo Poniklec
Kebab Plešivec

Zdroj foto: www.zalesak.eu