PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Plešivecká planina - Serényiho cisterna

Výška 677 mnm
Dĺžka 35 km
Prevýšenie 640 m
Štart miesto Plešivec
GPS 48.6220842N, 20.4180128E

Štatistiky vrcholu Plešivecká planina - Serényiho cisterna

Ročník 2023

V roku 2023 bol vrchol zdolaný 25 krát.
Zdolali ho vrchári: Peter Halaj, Tomáš Harmaňoš, Mariana Marcinková, Peter Jesenský, Peter Petalik, Janko Repiský, Dana Husárová, Juraj Husar, Jaro Repák, Zuzana Breznanikova, Mimi Andrascik, Gabriela Sklenáriková, Patrícia Halajová, Vladimír Kamoďa, Marianna Šipošova, Mária Zahoranská, Stefan Garai, Jana Kucerakova, Eva Dučaiová, Gabika Kuvikova, Edo Kuvik, mailo mailo, Michal Fulka, Rudolf Šramko, Ján

Táto slovenská „stolová hora“ sa nachádza na území NP Slovenský kras. Ako už názov napovedá, jedná sa o krasovú planinu, ktorá prevyšuje okolitý terén o zhruba 400 metrov.

Na planine sa nachádzajú stovky závrtov a dvesto jaskýň. Najvýznamnejšou priepasťou je Zvonivá jama, ktorá padá do hĺbky vyše sto metrov.

Začiatkom minulého storočia, z dôvodu pretrvávajúceho sucha a neprítomnosti prirodzeného vodného zdroja na celej planine, tu bola vybudovaná akumulačná nádrž na dažďovú vodu, ktorá bola skolaudovaná v r. 1914. Táto nádrž mala slúžiť ako zásobáreň vody pre pasúci sa dobytok. Cisterna dokázala zadržať 960000 litrov vody.

Svoje meno dostala po vtedajšom uhorskom ministrovi poľnohospodárstva Vojtechovi Serényim.

Trasa sa začína v obci Plešivec 220 m.n.m. Po značenej cyklotrase začneme hneď od začiatku „výživne“ stúpať starou asfaltovou cestou úbočím planiny. Na hrane planiny asfaltová cesta prechádza do lesnej a miestami len do chodníkov. Serényiho cisterna sa nachádza približne uprostred planiny v nadmorskej výške 677 m.n.m. Trasu odporúčame absolvovať v máji z dôvodu vysokých teplôt počas letných mesiacov.

Upozornenie: na celej planine nie je zdroj pitnej vody, preto to netreba v letných mesiacoch podceniť.

Povinná fotodokumentácia: v pozadí s cisternou, alebo smerovníkom.

Alternatívna trasa pre zdatných:

Navrhovaná trasa sa dá prejsť ako okruh Plešiveckou planinou. Pôvodnú trasu nekončíme pri Serényiho cisterne, ale pokračujeme ďalej smer Gerlašská skala a odtiaľ vyklesáme do Kružnej.

Zaujímavosti:
Náučný chodník Krasové javy Hôrky

Tipy na občerstvenie a ubytovanie:
Penzión Skalná ruža (https://penzionskalnaruza.sk/)
Pizza Piazza Grill Bar Plešivec
Pohostinstvo Poniklec
Kebab Plešivec

Zdroj foto: www.zalesak.eu