PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Rákoš - Gotická cesta I.

Výška 350 mnm
Dĺžka 29 km
Prevýšenie 430 m
Štart miesto Jelšava
GPS 48.6031403N, 20.1472047E

Jelšavský okruh Gotickej cesty

Združenie Gotická cesta sa od roku 2007 venuje ochrane a obnove kultúrneho dedičstva a spolu s vlastníkmi pamiatok pracujú v prospech ich obnovy a sprístupnenia.
Zabudnuté klenoty Gemera boli na jar 2022 ocenené Európskou komisiou, keď 12 kostolov Gotickej cesty získalo prestížnu značku European Heritage Label (Európske dedičstvo).
V rámci Jelšavského okruhu sú to kostoly v obciach Šivetice, Kameňany, Rákoš, Chyžné.
Trasa vedie po štátnych asfaltových cestách. Začína v meste Jelšava (Coburgovský kaštieľ, Rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla, radnica), po ceste č. 532 prichádzame do Šivetíc s prvou zastávkou.
Po pravej strane vidíme románsku rotundu - kostol sv. Márie Antiochijskej z 13. storočia. Má priemer viac ako 11 metrov a ide o údajne najväčšiu tehlovú rotundu v strednej Európe. Foto č. 1.
Odbočujeme vpravo a po krátkych stúpaniach a prejazde Prihradzanmi prichádzame do Kamenian. Druhou zastávkou (a foto č. 2) je evanjelický kostol - pôvodne románska stavba s polkruhovou apsidou z 13. storočia. Mimoriadne hodnotná fresková výmaľba.
Po návšteve kostola odbočujeme znovu doprava a prichádzame do Rákoša - kde je zastávkou a foto č. 3. neskororománska stavba z 13. storočia - kostol Najsvätejšej Trojice. Taktiež rozsiahla fresková výmaľba.
Zdatnejší vrchári pokračujú do Sirka, cez Železník a Turčok sa vrátia do doliny Muráňa a v Lubeníku odbočia do Chyžného, kde ich čaká kostol Zvestovania Panne Márii, taktiež z 13. storočia so vzácnym zachovaným gotickým zariadením a dreveným krídlovým oltárom od Majstra Pavla z Levoče. Foto č. 4.
Menej zdatní sa z Rákoša vrátia cez Nandraž do Jelšavy. Vhodné aj pre cestný bicykel.

Veľké poďakovanie všetkým majiteľom a správcom kostolov, členom združenia Gotická cesta a iným dobrovoľníkom. Klubúk dolu.

Na webe (https://gotickacesta.sk/) nájdete viac informácií a v blízkej budúcnosti aj možnosti prehliadky jednotlivých objektov.

Povinné foto: aspoň 3 rôzne fotky s bicyklom a kostolmi z Jelšavského okruhu Gotickej cesty.


Zaujímavosti:
OZ Gotická cesta (https://gotickacesta.sk/)
Rákoš - Chodník malých netopierov, Banícka expozícia Rákošská Baňa