PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Rákoš - Gotická cesta I.

Výška 350 mnm
Dĺžka 29 km
Prevýšenie 430 m
Štart miesto Jelšava
GPS 48.6031403N, 20.1472047E

Štatistiky vrcholu Rákoš - Gotická cesta I.

Ročník 2023

V roku 2023 bol vrchol zdolaný 28 krát.
Zdolali ho vrchári: Peter Halaj, Janko Repiský, Štefan Pištík, Jaro Repák, Patrícia Halajová, Peter Petalik, Zuzana Breznanikova, Mimi Andrascik, Jana Kucerakova, Ján, Dušan Stanko, Marianna Šipošova, Peter Jesenský, Rudolf Šramko, Gabika Kuvikova, Edo Kuvik, Edo Kuvik, mailo mailo, Tomáš Harmaňoš, Mariana Marcinková, Gabriela Sklenáriková, Dana Husárová, Juraj Husar, Jozef Budinský, Igor Školník, Jana Simanová, Michal Fulka, Vladimír Kamoďa

Jelšavský okruh Gotickej cesty

Združenie Gotická cesta sa od roku 2007 venuje ochrane a obnove kultúrneho dedičstva a spolu s vlastníkmi pamiatok pracujú v prospech ich obnovy a sprístupnenia.
Zabudnuté klenoty Gemera boli na jar 2022 ocenené Európskou komisiou, keď 12 kostolov Gotickej cesty získalo prestížnu značku European Heritage Label (Európske dedičstvo).
V rámci Jelšavského okruhu sú to kostoly v obciach Šivetice, Kameňany, Rákoš, Chyžné.
Trasa vedie po štátnych asfaltových cestách. Začína v meste Jelšava (Coburgovský kaštieľ, Rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla, radnica), po ceste č. 532 prichádzame do Šivetíc s prvou zastávkou.
Po pravej strane vidíme románsku rotundu - kostol sv. Márie Antiochijskej z 13. storočia. Má priemer viac ako 11 metrov a ide o údajne najväčšiu tehlovú rotundu v strednej Európe. Foto č. 1.
Odbočujeme vpravo a po krátkych stúpaniach a prejazde Prihradzanmi prichádzame do Kamenian. Druhou zastávkou (a foto č. 2) je evanjelický kostol - pôvodne románska stavba s polkruhovou apsidou z 13. storočia. Mimoriadne hodnotná fresková výmaľba.
Po návšteve kostola odbočujeme znovu doprava a prichádzame do Rákoša - kde je zastávkou a foto č. 3. neskororománska stavba z 13. storočia - kostol Najsvätejšej Trojice. Taktiež rozsiahla fresková výmaľba.
Zdatnejší vrchári pokračujú do Sirka, cez Železník a Turčok sa vrátia do doliny Muráňa a v Lubeníku odbočia do Chyžného, kde ich čaká kostol Zvestovania Panne Márii, taktiež z 13. storočia so vzácnym zachovaným gotickým zariadením a dreveným krídlovým oltárom od Majstra Pavla z Levoče. Foto č. 4.
Menej zdatní sa z Rákoša vrátia cez Nandraž do Jelšavy. Vhodné aj pre cestný bicykel.

Veľké poďakovanie všetkým majiteľom a správcom kostolov, členom združenia Gotická cesta a iným dobrovoľníkom. Klubúk dolu.

Na webe (https://gotickacesta.sk/) nájdete viac informácií a v blízkej budúcnosti aj možnosti prehliadky jednotlivých objektov.

Povinné foto: aspoň 3 rôzne fotky s bicyklom a kostolmi z Jelšavského okruhu Gotickej cesty.


Zaujímavosti:
OZ Gotická cesta (https://gotickacesta.sk/)
Rákoš - Chodník malých netopierov, Banícka expozícia Rákošská Baňa