PRIHLÁSENIE
Facebook účtom Google účtom
Ochrana osobných údajov

Sviniarky - Muránska Huta

Výška 790 mnm
Dĺžka 13 km
Prevýšenie 490 m
Štart miesto
GPS 48.7663394N, 20.1095792E

Štatistiky vrcholu Sviniarky - Muránska Huta

Ročník 2023

V roku 2023 bol vrchol zdolaný 26 krát.
Zdolali ho vrchári: Peter Halaj, Janko Repiský, Jana Kucerakova, Marianna Šipošova, Zuzana Breznanikova, Mimi Andrascik, Vladimír Kamoďa, Štefan Pištík, Igor Školník, Peter Jesenský, Ján, Rudolf Šramko, Gabika Kuvikova, Peter Petalik, Edo Kuvik, Patrik Verkin, Jaro Repák, Dáša Ďuránová, Juraj Husar, Dana Husárová, mailo mailo, Tomáš Harmaňoš, Jana Simanová, Patrícia Halajová, Dušan Stanko, Gabriela Sklenáriková

Krásne pasienkové lúky nad Muránskou Hutou.

Dobrodružnú trasu začíname v Revúcej, po štátnej ceste (a žltej cyklotrase č. 8539) stúpame cez Revúčku a Muránsku Zdychavu. Za Zdychavou míňame peknú odpočinkovú zónu a po chvíli prichádzame k mostu k rázcestiu Hutniansky (Hutnícky) potok. Opúšťame asfalt, odbočíme vľavo na lesnú cestu a začína sa dobrodružstvo - lesná cesta vedie divokou dolinou a miestami sa spája s potokom. Prejsť ju suchou nohou je veľká výzva :)
Po náročných pasážach sa postupne cesta zlepšuje a prichádzame k čistiarni odpadových vôd pod Muránskou Hutou. Tu odbočíme doľava popod elektrické vedenie a prudko stúpame hore. Po chvíli prichádzame na spodnú lúku, kde sa cesta stáča doprava a popri novovybudovanom sedení stúpame ďalej a po chvíľke medzi stromami sme v cieli - na krásnej lúke s výhľadom na Zdychavské lazy a hrebeň Stolických vrchov.
Alternatívnou trasou pre menej dobrodružné povahy je štart v obci Muránska Huta, zjazd celou obcou až k panelovej ceste a pri ČOV odbočiť vpravo.

Pre návrat môžeme pokračovať ďalej po lesnej ceste a po pár sto metroch sme v rekreačnom areáli Predná Hora (možnosť vyskúšať remeselné pivko a zrelaxovať vo wellness).

Povinná fotodokumentácia: s bicyklom v drevenom sedení s panorámou v pozadí.


Tip na ubytovanie a občerstvenie:

Rekreačný areál Predná Hora - minipivovar, reštaurácia, wellness (www.prednahora.sk)
Apartmány a Chata Planina s wellness na strešnej terase (www.planina.sk)
Muránske buchty

Zaujímavosti:
Coburgov poľovnícky zámoček
OLUP